CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU VE BAŞKAN SEÇER MERSİN’DE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

BÜTÜN FARKLILIKLARIMIZI ZENGİNLİK KABUL ETTİĞİMİZ ANDAN İTİBAREN TÜRKİYE’Yİ HIZLA BÜYÜTEBİLİRİZ

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU VE BAŞKAN SEÇER MERSİN’DE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU VE BAŞKAN SEÇER MERSİN’DE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

KILIÇDAROĞLU: “VATANDAŞIN DERDİNİ EN İYİ BİLEN MAHALLENİN, KÖYÜN MUHTARIDIR”

“ÇİFTÇİNİN BU İKTİDARDAN 273 MİLYAR LİRA ALACAĞI VAR”

“BÜTÜN FARKLILIKLARIMIZI ZENGİNLİK KABUL ETTİĞİMİZ ANDAN İTİBAREN TÜRKİYE’Yİ HIZLA BÜYÜTEBİLİRİZ”

BAŞKAN SEÇER: “BİZLER MUHTARLARIMIZI SEVİYORUZ”

Başkan Vahap Seçer CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersin ziyaretinde Toplu Taşıma Yerleşkesi açılışı öncesinde, demokrasinin temel yapı taşları olan muhtarlarla bir araya geldi. Buluşmada muhtarlara hitap eden Kılıçdaroğlu “Vatandaşın derdini en iyi bilen mahallenin, köyün muhtarıdır. Eğer sosyal yardımlar dağıtılacaksa muhtarlar aracılığı ile dağıtılması lazım. Çünkü muhtarın siyasi bir kimliği yoktur. A partili B partili diye ayırmaz” dedi.

Başkan Vahap Seçer ise toplantıda yaptığı konuşmada ‘Mesai arkadaşlarım’ diye seslendiği muhtarlara hitaben “Sizler demokrasinin temel unsurlarısınız. Millet iradesinin direkt isme yansıyarak hizmete dönüştüğü figürler, kimlikler, kişiliklersiniz. Sizleri önemsiyoruz. Sizleri değerli buluyoruz. Bizler muhtarlarımızı seviyoruz. Bizim aramızda zorunlu bir aşk var, ayrılamayız” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘41 Yeni Açılış, 41 Kere Maşallah’ mottosuyla gerçekleştirdiği açılışların 7.’si olan ‘Toplu Taşıma Yerleşkesi’ açılışına katılmak için Mersin’e geldi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu açılış öncesi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in de katılımı ile ilk olarak muhtarlarla buluştu, sorularını cevapladı.

Başkan Seçer’den muhtarlara: “Bizler için ön açıcı, yol gösterici olan mesajlarınızı önemsiyoruz”

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Muhtarlarla Buluşma’ programında yaptığı konuşmada muhtarların düşüncelerinin ve vereceği mesajların kendileri için son derece önemli olduğunu ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Burada sizlerin bizlere vereceği mesajlar, kamuoyuna vereceği mesajlar, dertleriniz, sorunlarınız, beklentileriniz, yakın tarihte gerçekleşecek olan Türkiye’nin demokrasi tarihinin en önemli seçiminde belki de bizler için ön açıcı, yol gösterici olan mesajlarınızı da önemsediğimizi ifade etmek istiyorum. Çünkü sizler demokrasinin temel unsurlarısınız, millet iradesinin direkt isme yansıyarak hizmete dönüştüğü figürlersiniz, kimliklersiniz, kişiliklersiniz” dedi.

“Bizler muhtarlarımızı seviyoruz”

Muhtarlara; “Sizleri önemsiyoruz, sizleri değerli buluyoruz” cümlesiyle seslenen Başkan Seçer, “Belediye başkanları olarak her zaman şunu söylüyoruz; bizler muhtarlarımızı seviyoruz. Bizim aramızda zorunlu bir aşk var, biz ayrılamayız. Ayrıldığımız noktada, küstüğümüz noktada birbirimize sevginin, saygının azaldığı noktada Mersin halkı hizmetleri eksik alır ve zarar görür. Biz buna müsaade edemeyiz. Mahkeme kadıya mülk değil. Görev süremizi onurumuzla, şerefimizle tamamlayacağız. Bundan sonra ülkemizin geleceği için bu güzel ülkenin aydınlığı için artık yerimizi gençlere bırakacağız” diye konuştu.

Ömür: “Belediyelerimizin yaptığı hizmetlerde, sizlerin misyonu, talepleri ve çabaları çok önemli”

CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür ise yaptığı konuşmada muhtarların misyonu ve taleplerinin hizmetlerde çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Genel Başkanımız, halkımızla beraber oluyor. Gençlerimizle, kadınlarımızla Türkiye’nin her köşesinde birlikte oluyor. Bugün muhtarlarımızla bir araya geldi. Değerli muhtarlar; belediyelerimizin her türlü zorluklara rağmen yaptığı hizmetlerde sizlerin misyonu, talepleri ve çabaları çok önemli. Yerelde muhtarlarımızla geliştirilen diyaloğun Türkiye genelinde nasıl oluşturulacağına dair vizyonu Sayın Genel Başkanımız da ortaya koydu” dedi.

Konuşmaların ardından ise toplantıya katılan muhtarlar CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na sorularını ve çözüm bekledikleri konuları aktardılar.

“Toplumda derin bir yoksulluk var”

Mezitli Atatürk Mahalle Muhtarı Badegül Kaptan, yaptığı konuşmada, kendisinin de EYT’li olduğunu ve emekli olmak için sorunlarla karşılaştığını anlattı. Kaptan, ekonomik sıkıntılardan dolayı insanların birçok konuda sıkıntı yaşadığını belirterek, “Gerçekten toplumda derin bir yoksulluk var. Her gün muhtarlığımıza ulaşan icra kâğıtlarının gelmesiyle birlikte aile içi şiddet, kadına şiddet, biliyorsunuz son dönemlerde gerçekten kadın cinayetleri çok arttı. Bunun temelinde bazen ekonomik sıkıntılar da olabiliyor. Siz iktidara geldiğinizde bu derin yoksunluğu nasıl gidereceksiniz? Bunun gerçekten bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Biz şanslı bir şehirde yaşıyoruz. Gerçekten Büyükşehir Belediyemiz çok güzel çalışıyor. Bütün birimleri güzel çalışıyor” dedi.

Batman Merkez Kesmeköprü Mahalle Muhtarı İdris Dezen, ülkenin işsizlik sıkıntılarına değinerek, “Son iki aydır Batman’da sadece 6, 7 kişi genç 20, 23 yaşlarında üniversite mezunu intihar etmiştir. Sayın Genel Başkanım benim köyümde şu ana kadar CHP’ye hiç oy çıkmadı ama bu saatten sonra var gücümüzle size çalışacağız. Biz size çalıştıktan sonra görevimizi yaptıktan sonra görev artık sizindir. Sizin de özellikle üniversite mezunu gençlerimizin bir iş sahası olabilmesi için bir emek kazanabilmeleri için herhangi bir düşünceniz var mı?” diye konuştu.

“Çiftçiler olarak biz artık girdi maliyetleri ile baş edemez olduk”

Mezitli Kocayer Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Öztürk, çiftçilerin sorunlarına değinerek, “Mersin 12 ay boyunca üretim yapan bir şehirdir. Narenciyesinden domates, şeftali, muz aklınıza ne gelirse hepsi burada yetişmektedir. Ancak çiftçiler olarak biz artık girdi maliyetleri ile baş edemez olduk. Özellikle gübre, ilaç, mazot son zamanlarda elektrik ya da sulamaya yapılan zamlardan dolayı inanın çok zordayız. Biz sizin bunları çözeceğinizi biliyoruz. O konuda da çiftçiler olarak sizden çok umutluyuz. Diğer bir konumuz; ‘Hazine arazilerini tarıma açtık deniyor’ ancak ben kırsalda oturuyorum. Toros dağlarının en son mahallelerinden biriyiz. Yaklaşık 100 bin tonun üzerinde şeftali üretmekteyiz 4-5 mahalle. Ancak şimdi Hazine arazilerimiz yıllardır kullandığımız, ecri misil de ödüyorduk, son zamanlarda sökmeye başladılar, kesmeye başladılar Milli Emlak aracılığıyla. Biz diyoruz ki ya kiralayın ya bize verin, yani biz bunları kullanmak istiyoruz. ‘Olmaz keseceğiz’ diyor. ‘Sonra müracaat edersiniz’ Yılların emeği var orada. Biz bunu nasıl kesip tekrar ekmek yıllarımızı alır. Bununla ilgili sizlerden söz istiyoruz. Siz bu sözleri bizlere verin. Biz de sizin her zaman yanınızdayız çiftçiler olarak” ifadelerine yer verdi.

Yenişehir İnsu Mahalle Muhtarı Sadettin Kök, Büyükşehir Belediyesi’nin çok iyi hizmet ettiğini ifade ederek, hayvancılık ile ilgili yaşadıkları sorunları anlattı. “Yenişehir’e yaklaşık 16 kilometrede oturuyoruz. Yaklaşık 30-40 tane küçükbaş hayvancılıkla uğraşan arkadaşlarımız vardı. Şu anda 7-8’e düştü. Girdi maliyetleri yüksek olduğundan dolayı artık küçükbaş hayvancılık bizim köyde de düştüğü için et artık mutfağa girmez oldu. Allah nasip ederse, Cumhurbaşkanı olarak gördüğümüzde 100 lirayı geçmezse her mutfağa et girmesini sağlarsanız ben şahsım ve muhtar

arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum. Çiftçilik artık bu memlekette yapılamaz hale geldi. Kıraç bir yerdir, sulu bir yer değil bizim orası. Buğday, arpa ekmekten başka çaresi yoktu vatandaşın. Şu anda araziler boş durumda” dedi.

Tarhan: “Genel Başkanımın dürüstlüğünü görerek, beraberce çalışmak istedim”

Önceki dönem Batman’ın Hasankeyf ilçesinde Belediye Başkan Yardımcısı ve bu dönem meclis üyesi olan Abdullah Tarhan, gördüğü lüzum üzerine yakın zamanda AK Parti’den istifa ettiğini belirterek, “Tam 50 yıllık belediyeciyim. Sayın Genel Başkanımın dürüstlüğünü görerek, siyasetini benimseyerek yanında beraberce çalışmak istedim. Onun için bu kararı kendi kendime verdim” dedi.

Kılıçdaroğlu, çözüm önerilerini paylaştı

Farklı kentlerden gelen ve çoğunluğu Mersin’de görev yapan muhtarları selamlayarak konuşmasına başlayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, muhtarların demokrasini temel taşı olduğunu söyledi. Gittiği her yerde muhtarlarla özel bir toplantı yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde muhtarlar için yapacakları çalışmaları anlattı. Muhtarlık seçimlerinde birleşik bir oy pusulasının olmadığını anımsatan Kılıçdaroğlu, “Birden fazla muhtar adayı varsa beğenmediğiniz muhtarın oy pusulasını alıp cebinize koyarsınız, dışarı çıkarsınız. Size oy vermek isteyen sizin pusulanızı bulamaz. Bu, muhtarlık kurumuna siyaset kurumunun yeteri kadar değer vermediğini gösteriyor. Birden fazla muhtar adayı var mı? Var. O zaman birleşik oy pusulası yaparsınız, isteyen vatandaş isteyen muhtarın altına mührünü basar ve o muhtar da diğer seçimlerde olduğu gibi kazandığı zaman gelir koltuğuna oturur. Bunun yapılması lazım” dedi.

“Köy tüzel kişilikleri yeniden olacak”

Büyükşehirlerde mahalle nüfusu yoğun olan muhtarların olduğunu da dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bir yardımcı personeli bile yok. Muhtarlığı kapattığı zaman vatandaşın derdini anlatabileceği hiç kimse yok. Üniversiteyi bitiren, liseyi bitiren dünya kadar işsizimiz var. Muhtar arkadaşlara birer yardımcı personel verilse, dosyaları tutsalar, gelen vatandaşla ilgilenseler ne olur? Ben bunu söylediğimde kıyameti kopardılar; ‘Vay efendim muhtarlara bu verilir mi?’ Niye verilmesin? Allah nasip eder iktidar olduğumuzda vereceğiz ve yanınızda çalışan bir büro personeli olacak. Ne olacak yani? KPSS sınavına girecek, sınavı kazanacak, gelecek muhtarının yardımcısı olacak. Muhtar taziyeye gidemez mi, düğüne gidemez mi, alışverişe gidemez mi? Gidecek. Muhtarlığın açık olması lazım, vatandaşın gelip derdini anlatması lazım. Dosyaların tutulması lazım. Özellikle büyük kentlerde bu çok ciddi bir sorun. Büyükşehirler ilan edildikten sonra kırsalda köy tüzel kişilikleri yok edildi. Yok, öyle bir şey. Mal varlıklarına da el konuldu. O köy tüzel kişiliklerini yeniden ihya edeceğiz. Muhtarların köy tüzel kişilikleri yeniden olacak” diye konuştu.

“Muhtarlığın bir bütçesinin olması lazım”

Muhtarlıklar için bütçe oluşturulması gerektiğini de savunan Kılıçdaroğlu, “Fakir bir aileyi düşünün. Oğlu veya kızı Mersin'de oturuyor, Adana'da sınavı kazandı. Gidip kaydını yaptırabilecek imkanı bile olmayabilir. Mahallede en rahat ulaşabilecek kişi mahallenin muhtarıdır. Mahallenin muhtarına gelecek, ‘Ya oğlum, kızım sınavı kazandı. Gidip kaydını yaptıracağım ama yol parası bulamıyorum’. Ne olması lazım? Muhtar kendi cebinden çıkarıp verebilir eyvallah; ama bir bütçesinin olması lazım. Diyeceksiniz ki; ‘Ey Kılıçdaroğlu nereden çıktı bütçe? Kim bize böyle bir bütçe verir? Var. Bu kardeşinizin eski bir Maliyeci olduğunu, eski bir hesap uzmanı olduğunu sakın unutmayın. Şimdi Belediye Başkanını seçen kim? Ona oy veren vatandaşımız aynı zamanda mahallenin muhtarına da oy veriyor mu? Veriyor. Orada oturan vatandaş, ev sahibi belediyeye emlak vergisi ödüyor mu? Ödüyor. O emlak vergisinin belirli bir oranı muhtarlığa dağıtılsa ne olur? Bütçesi olur mu? Olur” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşın derdini en iyi bilen mahallenin, köyün muhtarıdır”

Bir mahalle veya köyde vatandaşın durumu en iyi muhtarların bileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu “Vatandaşın derdini en iyi bilen mahallenin, köyün muhtarıdır. Eğer sosyal yardımlar dağıtılacaksa muhtarlar aracılığı ile dağıtılması lazım. Çünkü onların siyasi bir kimliği yoktur. A partili B partili diye ayırmaz. Dolayısıyla sosyal yardım yapılacaksa muhtar aracılığıyla bunun yapılması lazım. Bir arkadaşımız derin yoksulluktan bahsetti ve yoksulluğun giderek arttığını söyledi. Yoksulluğun nerelerde giderek yoğunlaştığını da yine en iyi mahallenin muhtarı bilir. Ailenin pozisyonunu bilir, durumunu bilir. Dolayısıyla onlara yardım yapılması gerektiğini gider Bir şekli ile kamu yetkililerini devlet yetkililerine aktarır. Ama gönül ister ki o yardımlar doğrudan muhtarlar aracılığıyla dağıtılsın” dedi.

“Muhtarlığın bir kamu kurumu olarak yasal çerçeve içerisinde tanımlanması lazım”

Muhtarlığın bir kamu kurumu olarak kabul edilmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bu durumdan dolayı muhtarlıklar ile belediyeler arasında özel projeler geliştirilemediğini aktardı. Kılıçdaroğlu “Çünkü kamu kurumu değil. Muhtarlığın bir kamu kurumu olarak yasal çerçeve içerisinde tanımlanması lazım. Siz izin aldığınızda veya hastalandığınızda ödenek kesiliyor. Ama milletvekili aldığında, belediye başkanı aldığında, onlarınkinde bir kesilme yok. Cumhurbaşkanı aldığında kesilme yok, bakan ayrıldığında kesilme yok. Onlara oy veren vatandaş size de veriyor. Sizinki niye kesiliyor? Bu soruyu da soracaksınız. Madem demokrasi var, madem eşitlik var, bakanı, milletvekilini, belediye başkanını seçen mahalle bana da oy veriyor. O zaman en azından hiyerarşi olmasa bile bazı haklarda eşitlik olması lazım” diye konuştu.

“Türkiye Muhtarlar Birliğinin kurulması lazım”

Bir an önce Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulması gerektiğine dikkat çeken CHP Lideri Kılıçdaroğlu “Türkiye Muhtarlar Birliğinin kurulması lazım. Türkiye Belediyeler Birliği var ama Türkiye Muhtarlar Birliği yok. O kadar çok dağınık bir yapınız var ki o dağınık yapı içerisinde siz derdinizi anlatamıyorsunuz emin olun. Biz muhtarlarla ilgili bir düzenleme yapmak istedik. Bu söylediğim bütün olayları, sorunları çözen bir temel muhtarlık kanun teklifi hazırladık. Şu anda yürürlükte olan 82 kanunda ve 354 maddede muhtar adı geçer, bilmezsiniz. Biz de bilmiyorduk ama bir çalışma yapınca 82 kanuna ve 354 maddeye bakmak zorunda kaldık. Yetkisi var, sorumluluğu var, sosyal hakları kapsayan düzenlemeler var ama temel bir muhtarlık kanunu yok. Biz bütün bunların tamamını toparladık, temel kanun teklifi hazırladık. Ama hazırladıktan sonra muhtarların kurdukları bütün derneklere gönderdik. ‘Alın bakın. Bir eksiğimiz var mı, bir yanlışımız var mı? Düzeltelim’ dedik. Dernekler baktılar dediler ki şuraları düzeltin, onların isteği üzerini düzelttik. Muhtarlık Temel Kanunu’nu TBMM’ne teklif ettik, Genel Kurula bir kanun teklifi olarak sunduk. Ama bu kanun teklifimiz AK Parti’nin ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Şimdi ben size söz veriyorum, bir tarafa yazın. Allah nasip eder, iktidar olduğumuzda, o kanunun derhal ve ivedilikle çıktığını göreceksiniz” şeklinde konuştu.

“Gerekli planlamaları yaparak Türkiye'yi hızla büyütmek ve halkı kalkındırmak mümkün”

İktidara gelmeleri halinde yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi veren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Çiftçilerin veya esnafın, ister tarım kredi, ister esnaf kefalet kooperatif olsun, ister bankalardan aldıkları kredilerin olsun faizlerini ilk bir haftada sileceğiz. Ne faizi? Zaten batırmışsın, zaten doğru düzgün çalışamıyor, zaten doğru düzgün gelir elde edemiyor. Faizlerini sileceğiz ve sadece anaparasını taksitle alacağız. Belki bu bölgede yok ama örneğin Doğu, Güneydoğu Anadolu'da havza bazlı üretim yapacağız. Erzurum, Iğdır, Kars, Elazığ, Tunceli, o bölge tarım ve hayvancılıkta özel ekonomi bölgesi ilan edildiğinde ve bu bölge sadece tarım ve hayvancılık ürünleri üretip ve buna dayalı sanayi geliştirdiğimizde, olağanüstü bir kalkınma süreci yaşayacaktır. Kafkasların ve Ortadoğu’nun yıllık et ürünü ihtiyacı 25 milyar dolar, biz 500 milyon dolar bile alamıyoruz. Demek ki akıllı politikalarla, ülkeni düşünerek ve gerekli planlamaları yaparak Türkiye'yi hızla büyütmek ve halkı kalkındırmak mümkün. Bunu yapacağız, göreceksiniz” ifadelerini kullandı.


Etiketler:


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.