BAŞKAN SEÇER: “BİZİ NE İLLER BANKASI'NDAN NE DE HÜKÜMETTEN BİR YETKİLİ ARAMADI

BAŞKAN SEÇER’DEN İLÇE BELEDİYELERİNE İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ UYARISI

BAŞKAN SEÇER: “BİZİ NE İLLER BANKASI'NDAN NE DE HÜKÜMETTEN BİR YETKİLİ ARAMADI

BAŞKAN SEÇER: “BİZİ NE İLLER BANKASI'NDAN NE DE HÜKÜMETTEN BİR YETKİLİ ARAMADI”

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NİN MART AYI OLAĞAN TOPLANTISI’NIN 1. BİRLEŞİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“VATANDAŞLARIMIZ HASAR TESPİT ETTİRMEK İÇİN ÇEVRE BAKANLIĞI’NIN 181 NO’LU HATTINA BİLDİRİM YAPTIRMALI”

BAŞKAN SEÇER’DEN İLÇE BELEDİYELERİNE İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ UYARISI

“CEZA YAZMAK, RUHSATSIZ İNŞAATI YASAL HALE GETİRMEZ”

Başkan Seçer, deprem sonrasında yoğun göç alan Mersin’in yaşadığı sorunlara ve alınması gereken önlemler doğrultusunda herhangi bir yetkiliden bilgi veya bir çözüm önerisi göremediğini belirterek “Bizi ne İller Bankası'ndan bir yetkili aradı, ne de hükümetin herhangi bir bakanlığından. Bizim gıyabımızda dâhil edilmeden yapılan bir çalışmaya da şu ana kadar rastlamış değilim” dedi.

Kentteki hasarlı bina tespitleri konusunda Büyükşehir’in yetkisinin olmadığını aktaran Seçer, vatandaşların binalarındaki hasarı tespit ettirmek için Çevre Bakanlığı’nın 181 hattına bildirmeleri gerektiğini belirtti.

İlçe belediye başkanlarına seslenen Başkan Seçer, Mersin'de olağanüstü koşullar, talepler, ihtiyaçlar ortaya çıkmazsa yeni yerlerin imara açılmasına gerek olmadığına işaret ederek “Yoğunluk ve kat yüksekliğini artıran imar planı değişiklik tekliflerini artık meclise sunmamalısınız. Bu konuda kesinlikle çok kararlı olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Tisan’daki ruhsatsız inşaata Silifke Belediyesi tarafından ruhsat olmadığı için ceza yazıldığının altını çizen Başkan Seçer inşaatın durması gerektiğini belirterek, “Yasal bir konuya kimse müdahale edemez. Ruhsat yok belediyeye gidiyor ceza yazıyor. Bu oradaki yasadışı inşaatı yasal hale getirmez” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 Yılı Mart Ayı Olağan Toplantısı’nın 1. Birleşimi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

“İlk günden itibaren tek yumruk, tek yürek olduk”

Gündem dışı konuşmalar bölümünde ülke ve Mersin gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, deprem felaketinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara da şifa dileğinde bulundu.

“Ekiplerimiz deprem bölgesinde görev yapmaya devam ediyor”

Korkunç afetin üzerinden bir ayı aşkın bir zaman geçtiğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, acıların unutulmayacak kadar derin olduğunu dile getirerek yaraları sarmayı sürdürdüklerinden söz etti. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, “Bugüne kadar 3 bin 423 arama-kurtarma ve destek personeli, 1292 araç, 376 iş makinesi ve ekipman bölgede görev yaptı. Mersin İtfaiyemiz 484 vatandaşımızın enkaz altından canlı olarak çıkarılmasına destek verdi. Bugün itibariyle 112 personel, 47 araç, 16 ekipman deprem bölgesinde görev yapmaya devam ediyor. Yine deprem bölgesine bugüne kadar yaklaşık 1 milyon kişilik su, mama, hijyen ve gıda malzeme desteği sağladık. Şu anda günlük 10 bin kişilik çorba, su, yemek desteği vermeyi de bölgede sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Destek çalışmaları kapsamında Hatay’da 1500 kişi kapasiteli çadır kent, Adıyaman’da ise 3 bin 500 kişilik konteyner kent kurulumunun yapıldığını aktaran Başkan Seçer “ Hatay’da 1500 kişilik çadır kent kurduk. Adıyaman’da ise içinde kreş, okuma ve spor salon alanları ile Sahra Hastanesi’nin de olduğu 670 konteynerlik 3 bin 500 kişiye barınma olanağı sağlayacak olan konteyner kent kurulumu diğer belediyelerimizin ve bazı kurumlarımızın desteği ile devam ediyor. Yine Adıyaman, Gölbaşı, Tut, Yaylakonak, Pınarbaşı ilçe ve beldelerimizde MESKİ vatandaşlarımızın temiz içme suyuna ulaşması için çalışmalar yaptı, halen de çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

“Teksin çağrılarında yüzde 200 artış var”

ALO 185’e gelen çağrıların da yaşanan depremin ardından geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 200 oranında bir artış gösterdiğinin bilgisini paylaşan Başkan Seçer, “6 Şubat-6 Mart arasındaki Teksin ALO 185 Çağrı Merkezi’ne vatandaşlarımızdan gelen çağrılar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 200 artmış. Geçen yıl 6 Şubat-6 Mart arasında Teksin’e 54 bin arama gelmiş. Bu yıl bu arama sayısı 160 bine çıkmış. 54 binden 160 bine çıkmış. Tabi ki bunlar, bu aramanın nedenleri deprem bölgesinden Mersin'e gelen yurttaşlarımızın barınma olanaklarından faydalanma, gıda talebi ya da diğer taleplerle ilişkilendirildiğiniz zaman burada ne kadar ilave göçün ya da insanın geldiğini görme imkânına sahip olabilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

“Minimum 40 bin ailenin kalıcı olacağını düşünüyorum”

Mersin’in depremden dolayı zorunlu bir göç aldığını yineleyen Başkan Seçer, “Yaklaşık olarak 70 bin civarında aile Mersin'e geldi. Bunların önemli bir kısmı hala burada. Bir kısmı başka şehirlere gitti. Bir kısmı deprem tehlikesi geçti, ortalık rahatladı, kendi bölgelerine döndü. Ama yaklaşık olarak bölgemizde minimum 40 bin ailenin kalıcı olarak yaşamak için çaba göstereceğini düşünüyorum. Mersin zaten deprem öncesi yaklaşık olarak 2.3 milyon insanı barındırıyordu. Deprem nedeniyle oluşan nüfus artışıyla beraber şu anda nüfusun 2.7 milyon seviyelerinde olacağını, geri dönüşler olsa dahi bu nüfusun 2.5 milyonun altına düşmeyeceğini öngörüyorum” diye belirtti.

“Yaşanabilecek sorunlar için tedbirler almamız lazım”

Mersin’in yaşadığı nüfus yoğunluğunu kaldırabilmesi için tedbirler alınması gerektiğine dikkat çeken Başkan Seçer, bu konuda STK, iş insanları, siyasilerle görüşme sağladığını hatırlatarak, “Bu konuda yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştım. Su sıkıntısı, altyapı, okul, hastane sorunu yaşayabiliriz. Her kurum mutlaka tedbirlerini alıyordur, ama belediyelerimizin de tedbir alması gerektiği düşüncesindeyim. Bizim de eğer suyumuz yetmezse ne yapacağımızı, nasıl bir tedbir alacağımızı şimdiden görmemiz lazım. Araç sayısı arttı, trafik tıkanıyor, konut yok, kira fiyatları, mülk fiyatları arttı, kiracı kiraya ev bulamıyor, bulsa parasını ödeyemiyor. Bunların tedbirlerini almamız lazım” dedi.

“Bizi ne İller Bankası'ndan ne de hükümetten bir yetkili aramadı”

Mersin’in son durumu ve alınması gereken önlemler doğrultusunda herhangi bir yetkiliden bilgi veya bir çözüm önerisi göremediğini söyleyen Başkan Seçer, “Yetkilileri görmedim ama belediyemize yatırım kredileri sağlayan kurumların iletişimini gördüm. Örneğin en son CNG’li çevre dostu otobüsleri alırken yararlandığımız Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası direktörü bizi arayıp, ‘Geçmiş olsun büyük kayıplarınız oldu. Çok üzülüyoruz. Mersin depremden zarar görmedi, can ve mal kaybı olmadı ama görüyoruz ki yoğun göç alıyorsunuz. Bu konuda yapacağınız altyapı çalışmaları, arıtma, kanalizasyon, içmesuyu şebekeleri farklı yatırımlar için daha önce Yeşil Şehir kapsamında aldığınız hibeli finansman paketinde paramız var bunu size sağlamak istiyoruz hemen. Yarısı hibe bu göndereceğimiz paranın, yarısını sileceğiz yarısını size 10 yıl ödemeli borçlandıracağız’ diye ilk telefonu ve son telefonu onlardan aldık. Bizi ne İller Bankası'ndan bir

yetkili arayıp ‘Ya günlerdir bunu aktarıyorsunuz, konuşuyorsunuz’ dedi ne de hükümetin herhangi bir bakanlığından ‘Siz doğru mu söylüyorsunuz? Yanlış mı söylüyorsunuz? Boşa mı telaş ediyorsunuz?’ diye arayan soran ya da bizim gıyabımızda dâhil edilmeden yapılan bir çalışmaya şu ana kadar da rastlamış değilim. Oysaki bir an önce gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Mersin'e özel bir statü verilmesini istiyoruz”

Mersin’in altyapı yatırımlarına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Seçer, “Bizim bir an önce Pamukluk Barajı’nda yıllardır çalışma yaptığımız yeni isale hattını çekmeye ihtiyacımız var. Temel ihtiyaç sudur, temel ihtiyaçlar kanalizasyon, arıtma ve daha sonra arkası gelecek birçok ihtiyaç var. Başta konut ve düşük gelirli yurttaşların yararlanacağı konutlar. Mutlaka konut konusunda tedbirler alınması gerektiğini söylüyorum, düşünüyorum ve biz belediye olarak üzerimize düşeni yapacağız. Ama başta İller Bankası olmak üzere bu konuda bu çalışmalara destek vermek zorunda olan kamu kurumlarının da Mersin'e dönüp bakmasını özellikle istiyorum. Mersin'e özel bir statü verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Vatandaşlarımız hasar tespit ettirmek için Çevre Bakanlığı’nın 181 No’lu hattına bildirim yaptırmalı


Etiketler:


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.